[quote="Homer Simpso"]anyone who speaks Swedish in the house.. what does this say please..
Abdi Bile hälsade på oss på IP
2004-09-10 - Robert Bergqvist
Igår torsdagen den 9/9 fick vi celebert besök i form utav världsmästaren Abdi Bile.
27 stycken intresserade aktiva och ledare kom till klubbhuset för att lyssna på världsmästaren Abdi Bile, som vann VM 1987 på 1500m.
Han pratade mycket entusiastisk och inspirerande om hur han började sin löparkarriär som 18årig fotbollsspelare. Han betonade särskilt att träningen är individuell, och att man måste hitta den sorts träning som passar en själv bäst. Han sa också att när man kommit till en final efter en kvart och en semifinal så är det 30% fysisk styrka och 70% mental styrka.
En kul grej han berättade var att i slutet av grundskolan, på en skoltävling var det 4 killar och 2 tjejer som var snabbare än Abdi. Mot slutet av mötet passade de mindre på att ta autograf av världsmästaren[/quote]
The above artical is about a visit he made to a athletics club..
He talked generally about training and about his past and what inspired him.
He also said that at his School when he was a little boy. They had a race, 4 boys and 2 girls ran faster then him yet he won olympic gold medal.
Abdi Bile
